Välismaa moodi peod | November 2018

21.11.2018 | Nipiraamat

SUUR SUVEPRALLE KAIUS: Meelise ja Mari ühine sünnipäevapidu oli rahvarohke ja menukas. Laud oli lookas ja lõkkel grilliti filipiinlaste kombel tervet põrsast.

SUUR SUVEPRALLE KAIUS: Meelise ja Mari ühine sünnipäevapidu oli rahvarohke ja menukas. Laud oli lookas ja lõkkel grilliti filipiinlaste kombel tervet põrsast.

Eesti filipiinlaste kogukond pole väga suur, aga aja­ pikku aina täieneb. Samas hoiavad need, kes siin on, väga kokku – suheldakse iga päev, korraldatakse pidusid jne. Tänu oma filipiinlasest abikaasale ja linna kolimisele satun minagi sageli pidudele. Need erinevad eestlaste kokkusaamistest omajagu.

Tekst: MEELIS LUKS Fotod: AARE HINDREMÄE, ERAKOGU | NIPIRAAMAT nr 129

Kui Eesti pidudel on tähtsal kohal tuju tõstmiseks alko­hol, siis filipiinlaste peol on kõige tähtsam söök. Alkoho­li tarbivad vähesed ehk vaid filipiini naiste eestlastest abikaasad. Teised, Filipiinidelt Eestisse tööle, peamiselt IT-ettevõtetesse tulnud mehed, kan­get kraami ei puudu. Kui, siis õlut või veini, aga ikka väga mõõdukalt, pur­ju jäämata.

Kõike, mida hing ihkab
Laud peab filipiinlaste peol ikka lookas olema, muidu pole see mingi pidu. Süüakse riisi, liha, nuudlitoi­te, kevadrulle. Magustoiduks on jäl­le riis, kleepuv ja magus (see mulle väga ei maitse), banaanirullid (need on peaaegu nagu kevadrullid), koo­gid ja tordid. Kõrvale juuakse koolat ja mahlu.

PIDU 70 KÜLALISELE! Enamiku toite valmistas Mari ise. Kõik sõid ja kiitsid!

PIDU 70 KÜLALISELE! Enamiku toite valmistas Mari ise. Kõik sõid ja kiitsid!

Suviti oleme abikaasa Mariga kor­raldanud sõpradega aiapidusid mu vanematekodus maal. Sel suvel oli meil seal ühine suur sünnipäevapidu. Olen sündinud südatalvel, Mari mai algu­ses, mil pole ka kuigi soe, seega ot­sustasime teha peo hiljem, hoopis sü­dasuvel. Selle peo tarbeks kokkas mu naine kaks päeva. Põhiline n-ö peo täht oli terve põr­sas, mida grillisime filipiinlaste kom­bel tervena elaval tulel vardas. Selle juures oli meile abiks sõber, kes tea­dis, kuidas siga ette valmistada ja vardasse pista. Mu isa ehitas selleks tarbeks ka sobiva tulekolde ja muret­ses suure grillvarda. Seameister se­gas kokku maitsesegu, mis koosnes sidrunheinast, sibulast, küüslaugust, loorberilehtedest, mustast piprast ja soolast, ning toppis selle sea sisse. See tehtud, pandi paika varras ja sea­meister õmbles jämeda nõelaga sea kõhu kõvasti kinni. Suur eeltöö teh­tud, läks põrsas peo hommikul tulele. Meister keerutas siga aeg-ajalt tule kohal ja valas sea üle koolaga, et põr­sas ilus pruun tuleks. Õhtuks oli liha küps ja väga maitsev.

Külalistele, keda oli ligi 70, meeldis pidu väga. Nad kiitsid toite ja uurisid, millest üks või teine roog tehtud oli. Aga põhiline, mis mulle meeldis: kee­gi ei jäänud purju, aga samas oli kõi­gil tuju super hea. Ka murumänge me meelelahutuseks ei korraldanud, taus­taks mängis muusika. See ja koos söö­mine oligi kogu meelelahutus.

Hädas filipiinlane Eesti peol
Eelmise aasta lõpust meenub aga üks Eesti pidu, kuhu meid oli kutsutud. Kuna Mari vend oli sel ajal Eestis, võtsime temagi kaasa. Vend arvas, et nüüd saab korralikult süüa – pidu ju. Seal aga selgus, et igale külalisele oli ette nähtud vaid pisike koogike. Nii see mees nälga kannataski ja pärast ei saanud aru, kas pidu polnudki.

Eks Marigi on imestanud, et meie pidudel on nii vähe erinevaid toite. Lisaks on tema jaoks kummaline söö­givalik: verivorstid, sült, võileivatort. Neid Mari ei söö ja need ei tundu talle ka suuremat sordi peotoitudena.

Kuidas pidu lõppeb?
Filipiinlaste peod lõppevad ikka nii nagu meiegi peod – suure koristami­ sega. Tavaliselt aitavad külalisedki pererahval kodu korda seada ja lah­kuvad. Öö peale ei jääda. Mari on aga jutustanud, et kui tema kodukohas Mindanao saarel on kel­lelgi sünnipäev, on kõik külaelanikud teretulnud läbi astuma ja piduroogi maitsma. Külalised ei pruugi sünni­päevalist tundagi, aga saavad siiski peost osa.

Lahutamatu osa filipiinlaste pidudel on ka karaoke, sest neile meeldib väga laulda. Sel põhjusel on peaaegu igas peres karaokemasin. Minu Marilegi meeldib karaoke ja niisama laulda, ka siis, kui pidu pole, näiteks majapida­ mistöid tehes.

Sünnipäevalapsed :)

Sünnipäevalapsed 🙂